Muhteşem NFT Dünyasına Açılan Kapı : Binance NFT

Binance NFT

Visa’nın CryptoPunk satın aldığı haberi çıktığından beri, NFT dünyası çılgına döndü. Daha geçen ay, dünyanın en büyük NFT pazarı olan OpenSea’de, trade hacimleri 3.4 milyar USD’ye ulaştı, yani Temmuz 2021'deki hacmin 10 katı. Dünyanın en güzel mücevher ve koleksiyon aracılarından birisi olan Sotheby’nin yakın zamanda Bored Ape Yacht Club için bir açık artttırma turunu sonuçlandırmasıyla söyleyebiliriz ki NFT’ler artık dünyada hak ettiği yeri almaya başladı.

Kurumsal yatırımcıları ve sosyal medya profillerini NFT’ler olarak belirleyen ünlüleri, NFT etkinliklerine ev sahipliği yapan kültürel sanat evlerini, bu koleksiyonları satın alan işletmeleri ve dijital sanata yönelen popüler sanatçıları görmeye başlıyoruz. Bu lige Hollywood bile katıldı :)

Visa’nın aldığı NFT (Kaynak: OpenSea)

NFT’ler aslında yeni moda değil. Etheria’dan MoonCats’e, Curio Kartlarına, CryptoPunks’a, Creeps ve Weirdos’a, CryptoKitties’e, EtherRocks’a, Lost Robbies’e… Aslında onlar uzun yıllardır aramızdalardı! :)

Dijital anlamda koleksiyonları / enderliği temsil eden bu token’lar, bir kaç milyon dolarlık NFT satışlarının önemli haber mecralarında paylaşılmasından sonra ilgi odağı haline geldi — CyberPunk #7804 7.5 milyon dolar karşılığında satılmıştı, Beeple’in başyapıtı Everdays: First 5000 days ise 69.3 milyon dolar karşılığında satıldı. Son zamanlarda da Feisty Doge NFT isimli eser, 85 milyon dolarık satış ile dünyadaki en değerli NFT oldu. Murat Pak gibi popüler Türk sanatçılarımız da bu yüksek profilli satışlara adını yazdırmayı başardı.

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, kripto dünyasında en çok bilinen markalar arasında başta gelir. Hemen hemen bütün teknolojileriyle her anlamda kalifiye bir borsa olarak adından söz ettirmeyi başaran Binance, artık NFT’ler için de bir yuva oldu. Şu anda Binance, en popüler NFT platformlarından birisi olan Binance NFT Marketplace’i işletmektedir. Tüm bunların en dahiyane tarafı ise, milyonlarca Binance kullanıcısının mevcut Binance hesaplarıyla bu NFT pazarına erişebilmesi ve ana hesaplarındaki fonlar ile işlem yapabilmesidir.

Yeni kullanıcıların bu pazaryerini kullanabilmesi için kayıt olmaları gerekir. Kaydolduktan sonra bütün ürünler, aynı likidite havuzuyla erişilebilir hale gelir. (NFT’ler, spot alım-satım, krediler, türevler vb.)

Binance’a, ömür boyu %20 komisyon indirimi kazanabileceğiniz avantajlı referans linkimle üye olmak için buraya tıklayınız.

Bu pazaryeri, Vogue Singapore, The Fabricant, Balmain vb. gibi önde gelen sanatçılara ev sahipliği yapmakta.

Başlangıç

Binance NFT pazaryerine başlamak aslında çok kolay.

https://www.binance.com/en/nft adresine gidin ve oturum açın.

Binance’e zaten giriş yaptıysanız, üst başlıkta NFT’yi göreceksiniz. Ancak, Binance’de yeniyseniz, hesabınızı oluşturmak için önce e-posta / telefon numaranız ve belirlediğiniz güvenli bir şifre ile kayıt olmanız gerekir. Kaydolduktan sonra, KYC için Orta Düzey Doğrulamayı tamamlamanız gerekecektir.

  • Varlıklarınızı güvence altına alabilmeniz için İki Faktörlü Kimlik Doğrulamanın (2FA) ayarlamanızı şiddetle tavsiye ederim.

Hesap oluşturduktan / hesabınıza giriş yaptıktan sonra, listelenen bütün ürünleri görmek için sitenin menüsündeki Marketplace / Pazar Yeri’ne tıklayın veya direkt olarak bu bağlantıdan gidebilirsiniz.

Binance’da NFT’ler, BNB, BUSD veya ETH ile satın alınabilir. Aradığınız NFT’leri bulmayı kolaylaştırmak için filtreleri kullanabilirsiniz.

NFT’ler, sahibi tarafından belirlenen sabit fiyattan satılabilir ya da açık arttırmada fiyat teklifi yapılabilir. Ayrıca katılabileceğiniz ‘mystery boxes’ yani ‘gizemli kutular’ da var. Eğer Binance hesabınızda fon var ise, artık başlamaya hazırsınız. Ancak, para yatırmanız ya da satın almanız gerekiyorsa bu konuda Binance’ın bir çok opsiyonu mevcut. Bunun için menüden Kullanıcı Merkezi’ne tıklayın ve Kripto Varlık’a tıklayın.

Binance hesabınıza bakiye eklemek için Al veya Yatırma butonlarına tıklayın

Hesabınızda bir NFT satın almak için yeterli paranız olduğunda, Marketplace’e gidebilir ve NFT’leri aramaya başlayabilirsiniz. Bütçenize uygun NFT’leri aramak için de fiyata göre filtreleme yapabilirsiniz. Sabit fiyatlı NFT’ler açıklamalarında belirtilirken, devam eden açık arttırmalarda fiyat, mevcut olan en yüksek teklifle belirtilir. Bir NFT seçtikten sonra Hemen Al butonuna basarak satın alabilirsiniz.

Bir NFT sahibi olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı

Sahibi olduğunuz bütün NFT’ler, Kullanıcı Merkezi’ndeki Koleksiyonlar’da bulunan NFT Varlığı sayfasının altında gözükecektir. NFT’lerinizden birini listelemek için ilgili NFT’ye tıklayın ve NFT Listele butonuna basın. Daha sonrasında NFT’nizi satmak için bir sabit fiyat veya en yüksek teklif (açık arttırma) koyabilirsiniz. Binance, bütün satış başvurularını listelemeden inceler. Bu nedenle NFT’nizin pazarda görünmesi 4–5 saati bulabilir. Şu anda yalnızca davetle satılık bir NFT basmak mümkündür. Bu da, doğrulanmış içerik oluşturucular tarafından yüksek kaliteli NFT’ler basılması için Binance tarafından yapılır.

NFT’niz incelendikten ve doğrulandıktan sonra, satış için pazaryerinde görünecektir.

Bilindik sabit fiyat ve açık artırma şeklindeki satışların yanı sıra Binance, başka yerde görülmeyen Mystery Box adlı bir konsepte sahiptir. Gizemli Kutu, kapalı bir dijital hediye kutusunun içinde bulunan sürpriz bir NFT’dir. Açılana kadar içinde ne olduğunu kimse bilemez. :)

Birçok proje, Binance kullanıcılarına süper nadir (SSR) bir NFT kazanmalarında adil olarak bir şans vermek için NFT’lerini Gizemli Kutular olarak mint etmeyi tercih ediyor. Bu NFT’lerde 4 nadirlik seviyesi vardır ve SSR en nadir olan seviyedir. Gizemli Kutu almak için üst başlıktaki Gizemli Kutulara tıklayabilir veya NFT BlindBox adresine gidebilirsiniz. Beğendiğiniz bir kutu seçin ve üzerine tıklayın. Ardından satın almak için Satın Al’a tıklayın. İçindeki gizemi ortaya çıkarmak için Gizemli Kutunu açmayı veya mühürlü tutmayı seçebilirsiniz. Ayrıca Gizli Kutular için açılmış ve açılmamış kutuları alıp satabileceğiniz ikincil bir pazar da bulunmaktadır.

Orijinal listelemesini kaçırdıysanız ikincil piyasada satışa sunulan açılmamış gizemli kutuları satın alabilirsiniz.

Binance NFT Marketplace merkezi bir platform olduğundan, gaz ücretlerinde veya zincir üstü işlem ücretlerinde herhangi bir kararsızlık yoktur. Bu, yüksek gaz ücreti ve sniping ilgili endişeleri ortadan kaldırır.

Sorumluluk Reddi Beyanı: Yazarın bu makalede bahsedilen pazaryeri projesiyle veya sanatçılarla herhangi bir ortaklığı yoktur. BUSD/BNB/ETH kısaltmalı kripto paralara yapılacak yatırımlar konuyla ilgisizdir.

Abhijoy Sarkar, Saurabh Hasija ve Prateek Saraf’a cömert katkıları, anekdotları ve araştırmalarıma olan katkıları için teşekkür ederim.

Turkish Chapter Lead | Stacks.org - Affiliate Partner | Binance.com - Freeholder | JoinFreeHold.com

Turkish Chapter Lead | Stacks.org - Affiliate Partner | Binance.com - Freeholder | JoinFreeHold.com